Kruche roladki robię w pysznym ciemnym sosie. Odkryj mój przepis na danie, które rozpływa się w ustach
Wołowina to smaczne mięso, które idealnie nadaje się na roladki. Niewiele potrzeba, aby potrawa zachwycała bogatym smakiem i rozpływała się w ustach. Wystarczy odrobina cierpliwości i uwagi podczas oczekiwania na gotowe danie, które robi się niemal samo. Polecam przepis na roladki wołowe – inaczej zrazy wołowe.
Jaka wołowina nadaje się na roladki?
Kluczem do sukcesu podczas przygotowywania roladek wołowych jest wybór odpowiedniego mięsa. Najlepsza na roladki jest młoda, lekko poprzerastana tłuszczem wołowina np. udziec oraz zrazówka górna i zrazówka dolna. Zwróć uwagę, czy mięso jest jędrne, ma intensywny kolor i delikatny, mięsny zapach. Jeżeli wołowina jest bardzo mokra, mało elastyczna lub pokryta śliskim nalotem, to nie nadaje się do spożycia. O świeżości mięsa świadczy również kolor tłuszczu, który nie powinien być intensywnie żółty.
Jak zrobić delikatne i kruche roladki wołowe?
Wołowina nie jest szczególnie problematycznym mięsem. O ile będziesz przestrzegać dwóch zasad, roladki wyjdą delikatne i kruche oraz zachwycą wyrazistym smakiem. Po pierwsze i najważniejsze – wołowinę (inne mięsa również) zawsze należy kroić w poprzek włókien. Po drugie – wołowinę solimy po przyrządzeniu. Jeżeli z rozpędu oprószysz solą mięso na roladki, to jest duże ryzyko, że wyjdzie twarde i gumowate.
Mięso na roladki trzeba mocno rozbić – płaty mięsa powinny być cieniutkie i mieć taką samą grubość na całej powierzchni. Zanim przystąpisz do przygotowania potrawy, sprawdź, czy masz wykałaczki lub sznurek kuchenny, bo roladki przed smażeniem wymagają spięcia lub zawiązania.
Farsz do roladek to kwestia gustu. Ja robię je z ostrą musztardą, wędzonym boczkiem surowym i ogórkiem kiszonym, bo w tej wersji najbardziej lubi je moja rodzina. Obsmażone roladki wołowe wymagają dość długiej obróbki termicznej. Młoda wołowina mięknie po około 2 godzinach duszenia, jednak wiele zależy od pochodzenia i jakości mięsa. Do roladek wołowych podaję ciemny sos na bazie sosu własnego, który powstał w czasie duszenia roladek oraz czerwonego wina. Dodanie wina możesz pominąć.
Przepis: Roladki wołowe w ciemnym sosie
Zraziki z tego przepisu wychodzą kruche i delikatne.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 35 min.
- Czas gotowania
- 2 godz.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 1 kg wołowiny
- 3 łyżki oleju lub smalcu do smażenia
Na farsz:
- 8 plastrów wędzonego boczku
- 2-3 małe ogórki kiszone
- 2 łyżki ostrej musztardy
- pieprz
Na sos:
- 3 szklanki bulionu warzywnego lub wołowego
- 1/2 szklanki czerwonego wina wytrawnego
- 2 duże cebule
- 3 ząbki czosnku
- 1 mały liść laurowy
- 1 kulka ziela angielskiego
- 1/2 łyżeczki mielonego kminku
- sól i pieprz
Do dekoracji:
- gałązki rozmarynu
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówWołowinę w kawałku oczyść z błon, umyj i starannie osusz papierowym ręcznikiem. Pokrój mięso na plastry. Wędzony boczek pozbaw skóry i chrząstek. Ogórki kiszone pokrój w słupki. Cebulę i czosnek obierz oraz drobno posiekaj.
- Rozbijanie mięsaRozbij kawałki wołowiny tłuczkiem (powinny mieć około 2-3 mm grubości), uważając, żeby mięso się nie porwało. Rozbitą wołowinę oprósz z obu stron świeżo zmielonym pieprzem.
- Nadziewanie i formowanie roladekPosmaruj mięso z jednej strony cienką warstwą musztardy. Na musztardzie ułóż boczek oraz 2-3 kawałki kiszonego ogórka. Możesz również dodać ulubione przyprawy np. ostrą paprykę oraz zioła np. tymianek lub rozmaryn. Zwiń mięso z farszem w ciasną roladę. Miejsce łączenia mięsa zepnij wykałaczkami lub obwiąż roladki sznurkiem kuchennym.
- Smażenie roladekNa dużej patelni z grubym dnem rozgrzej olej lub smalec. Smaż roladki z każdej strony, aż się przyrumienią. Obsmażone roladki wołowe przełóż do rondla z grubym dnem lub brytfanki.
- Smażenie cebuli i czosnkuNa tłuszczu po smażeniu roladek zeszklij cebulę. Do zeszklonej cebuli dodaj czosnek i smaż 1 minutę, cały czas mieszając. Wskazówka: jeżeli tłuszcz po smażeniu roladek nie nadaje się do użycia, bo się przypalił, to umyj patelnię i podsmaż cebulę z czosnkiem na 2 łyżkach oleju, smalcu lub klarowanego masła.
- Duszenie roladek wołowychPrzełóż cebulę z czosnkiem i tłuszczem do naczynia z obsmażonymi roladkami wołowymi. Wlej na patelnię 1/2 szklanki bulionu i doprowadź do wrzenia – znajdujący się na patelni osad powinien połączyć się z bulionem. Pomiń ten krok, jeżeli tłuszcz się przypalił. Dodaj płyn z patelni do naczynia z roladkami, wlej pozostały bulion i wymieszaj. Dodaj również liść laurowy, ziele angielskie oraz kminek. Doprowadź zawartość rondla do wrzenia na średnim ogniu, a następnie zmniejsz moc palnika i duś mięso pod przykryciem do miękkości.
- Robienie sosuWyjmij miękkie roladki z rondla i przełóż na półmisek. Zwiększ moc palnika i gotuj znajdujący się w garnku sos przez 5-10 minut, często mieszając, żeby nadmiar płynu odparował. Dodaj czerwone wino i gotuj kolejne 5-10 minut. Gdy sos zgęstnieje, przetrzyj go przez drobne sitko, dzięki czemu zyska jednolitą, aksamitną konsystencję. Możesz pominąć ten krok i polać roladki sosem z kawałkami cebuli. Przełóż roladki do sosu i podgrzewaj jeszcze kilka minut, często mieszając. Dopraw gotową potrawę solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Roladki wołowe podawaj polane sosem i udekorowane gałązkami rozmarynu. Możesz do dekoracji potrawy użyć również natki pietruszki, świeżego tymianku lub świeżego majeranku.
Porada: z kilograma mięsa wykrawam 8 plastrów. Pamiętaj, że wołowina mocno kurczy się podczas smażenia i duszenia. Jeżeli chcesz podać naprawdę duże porcje potrawy, to na 1 roladkę potrzebujesz około 230 g wołowiny.
Inne warianty nadzienia do roladek wołowych
Wędzony boczek surowy z mojego przepisu możesz zastąpić surowym boczkiem parzonym, pieczonym lub gotowanym. Ponadto zraziki wołowe możesz faszerować m.in.:
- wędzoną słoniną,
- szynką dojrzewającą,
- pokrojoną w słupki kiełbasą,
- przyprawionym do smaku, surowym mięsem mielonym wołowym lub mieszanym,
- ogórkami i papryką konserwową,
- usmażonymi z cebulą i czosnkiem pieczarkami lub grzybami leśnymi,
- ugotowaną i podsmażoną z cebulą oraz przyprawami kiszoną kapustą,
- suszonymi pomidorami, listkami bazylii i żółtym serem.
Dzięki wielu wariantom farszu, roladki wołowe to potrawa, nigdy się nie znudzi.